Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2014-09-23

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?

150x110
Cykl edukacyjnych artykułów pt.: „Wierzyciel też ma swoje prawa”Część I

Podejmujesz się kredytowania osoby, która poprosiła Cię o pomoc. Pożyczasz znajomemu pieniądze potrzebne na rozwój nowego biznesu, ale w konsekwencji interes okazuje się niewypałem, a Twój znajomy przestaje odbierać od Ciebie telefon. A może nawiązałeś współpracę z klientem, który dotąd nie zapłacił za wykonaną usługę? Co robisz w takiej sytuacji?
  • Czekasz cierpliwie, aż dłużnik sam się do Ciebie zwróci i odda pieniądze?
  • Postanawiasz umorzyć dług i pogodzić się ze stratą, obawiając się utraty przyjaciela?
  • Chciałbyś wziąć sprawy w swoje ręce, ale nie wiesz co możesz zrobić, by odzyskać dług?
Jeżeli na któreś z powyższych pytań udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi, warto, żebyś przeczytał cykl artykułów pt.: „Wierzyciel też ma swoje prawa”.

Wyobraź sobie sytuację, w której Twojemu znajomemu podwinęła się noga. Stracił pracę, brakuje mu płynności finansowej, nie ma na bieżące wydatki, więc przychodzi do Ciebie z prośbą o drobną pożyczkę, którą „odda jak tylko stanie na nogi”. Myślisz sobie, że pożyczając pieniądze wyświadczysz mu przysługę i pomożesz wyjść z dołka. Przecież na pewno Ci je zwróci, jest przecież Twoim kolegą…

Podpisz zanim pożyczysz.
Jeżeli zdecydujesz się pożyczyć znajomemu pieniądze, powinieneś się zabezpieczyć podpisując umowę. To prosty sposób, który po pierwsze stanowi dowód pożyczenia drugiej stronie pieniędzy, a po drugie jasno określa warunki regulowania spłaty. Dokument wcale nie musi być napisany prawniczym żargonem – wystarczy, że zawrzemy w nim niezbędne informacje – data i miejsce podpisania umowy, dane stron, wysokość pożyczonej kwoty. Co prawda, prawo nie wymaga aby strony określiły termin, w jakim przedmiot pożyczki powinien zostać zwrócony, niemniej w Twoim interesie jest jednak aby precyzyjnie określić owe terminy. „W kodeksie cywilnym czytamy, że wartość pożyczki od 500 zł powinna być stwierdzona pismem.” – przypomina Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.To normalna procedura chroniąca nasz portfel, która zarazem powinna być uszanowana i zrozumiana przez pożyczającego. Odmowa podpisania się pod umową pożyczki przez znajomego, może świadczyć o nie do końca dobrej woli spłaty zobowiązania.” – podkreśla Krzysztof Matela.

Przelew na konto? Tak. Pieniądze do ręki? Nie
Transakcje z ręki do ręki odeszły do lamusa wraz z rozpowszechnieniem się bankowości elektronicznej. Warto wprowadzić taki zapis do umowy i wpisać numery rachunków bankowych zainteresowanych stron. Idąc z postępem, łatwiej będzie Ci wykazać, że pieniądze zostały przekazane na właściwe konto. Zresztą w ten sam sposób pieniądze powinny do Ciebie wrócić. Zobowiąż znajomego umową do bezgotówkowego sposobu przekazania pieniędzy poprzez przelew na Twoje konto, dzięki czemu być może nie usłyszysz słów „przecież już Ci oddawałem”.

Dobry zwyczaj – nie pożyczaj?
Przekazałeś znajomemu gotówkę do ręki i nie spisałeś przy tym żadnej umowy. Minął jakiś czas, a Twój znajomy już dawno powinien spłacić swój dług. Pomimo początkowo dobrych chęci, z upływem kolejnych tygodni, a nawet miesięcy, przestał reagować na Twoje telefony, a Ty zachodzisz w głowę, co tu zrobić, żeby odzyskać swoje pieniądze i jednocześnie utrzymać z nim dobre relacje? Jedno jest pewne – zamiast snuć domysły, działaj! Pamiętaj, że to Ty jesteś w tej sytuacji stroną poszkodowaną i powinieneś domagać się egzekwowania zwrotu swoich pieniędzy. „W takiej sytuacji korzystnym wyjściem dla poszkodowanego jest skontaktowanie się z firmą windykacyjną, która oprócz tego, że posiada skuteczne narzędzia egzekwowania należności to jest neutralną stroną w sprawie i pomaga rozładować emocje w kontaktach z dłużnikiem.” – podsumowuje Prezes EGB Investments S.A.

Ludzie pożyczali, pożyczają i będą pożyczać pieniądze. Jeżeli chcą pożyczyć je od Ciebie, nie zapominaj o dwóch bardzo ważnych kwestiach – zabezpiecz transakcje umową i nie czekaj z założonymi rękami, jeśli Twój dłużnik nie odda Ci pieniędzy na czas. Pamiętaj - oprócz tego, że Ci się należą, to zgodnie z prawem, powinny do Ciebie wrócić.

Czy wobec tego nie powinniśmy pożyczać pieniędzy znajomym?

„Oczywiście możemy pożyczać, ale róbmy to z głową.” – podpowiada Krzysztof Matela. „Prosta umowa zabezpiecza nasz interes, pamiętajmy więc, aby korzystać z tego rozwiązania. Dodatkowo warto również otwarcie powiedzieć drugiej stronie, że z dbałości o swoje środki, a nie z braku zaufania do drugiej osoby, pożyczka musi spełniać formalne wymagania i w przypadku braku spłaty odwołamy się do jej zapisów, celem egzekwowania swoich należności. Osoba, która pożycza od nas pieniądze, z pewnością zdaje sobie z tego sprawę, jednak w niektórych sytuacjach, dobrze jest oczywiste kwestie wyrazić na głos” – podsumowuje Prezes Zarządu EGB Investments S.A.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS