Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2013-05-09

A A A POLEĆ DRUKUJ

Paliwo z oczyszczalni

Najnowocześniejsza w Polsce instalacja termicznej przeróbki osadów pościekowych działa od niedawna w Toruniu. Dzięki niej koło oczyszczalni nie będzie już osadów, gdyż zostaną one wysuszone i wywiezione do dalszego wykorzystania, np. jako paliwo alternatywne do kotłów w cementowniach.

Instalacja termicznej przeróbki osadów pościekowych mieści się na terenie centralnej oczyszczalni ścieków w Toruniu. Inwestycja realizowana była w cyklu dwuletnim, według formuły „projektuj i buduj”. Łączny koszt wyniósł ok. 31 mln złotych netto. Generalnym wykonawcą była firma Instal z Białegostoku, a dostawcą podstawowych urządzeń i technologii – Andritz z Austrii.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie w wysokości 57% i jest częścią większego, wartego ok. 100 mln zł projektu ”Gospodarka wodno-ściekowa na terenie aglomeracji Toruń – II etap”, dofinansowanego ze środków Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Toruńska instalacja jest najnowocześniejsza w Polsce. Osady zostają w niej najpierw odwirowane na nowej stacji wirówek (tzw. węzeł odwadniania), a potem na suszarni taśmowej (węzeł suszenia) wysuszone do 90% suchej masy. Uzyskany w ten sposób granulat – będzie go kilka tysięcy ton rocznie - będzie wykorzystywany np. w cementowniach jako paliwo alternatywne do kotłów. W wyniku zastosowania takiego rozwiązania gospodarka osadowa w Toruniu będzie realizowana zgodnie z najwyższymi standardami i zgodnie ze wskazaniami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Uroczysta prezentacja działania instalacji odbyła się w czwartek, 9 maja 2013 r. Była to także okazja do podsumowania efektów realizacji dwóch największych projektów z sektora wodno-kanalizacyjnego z dofinansowaniem unijnym.

- Czas nowoczesności w gospodarce wodno-ściekowej w Toruniu zaczął się wraz z budową pod koniec ubiegłego wieku oczyszczalni ścieków. Potem, od 2000 roku, rozpoczęły się działania z dofinansowaniem unijnym. Były rozłożone na dwa etapy. Pierwszy i największy zakończono w 2009 roku, po czym od razu ruszył kolejny, który zakończono właśnie teraz, także na oczyszczalni – wspomina prezes Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski. - Po drodze było kilkadziesiąt kontraktów, a w ich efekcie zaopatrzenie mieszkańców Aglomeracji Toruń w dobrej jakości wodę pitną oraz odbiór ścieków. Poprawiło to standard życia w Toruniu i spowodowało zmniejszenie dysproporcji w poziomach rozwoju regionów Unii Europejskiej.

- Udało nam się w Toruniu dużo zrobić w zakresie w gospodarki wodno-ściekowej. Wartość obu zamykanych projektów sięgnęła pół miliarda złotych i dzięki tym pieniądzom Toruń uzbroił się w nowoczesną infrastrukturę. Dzięki niej pijemy smaczną wodę, nie degradujemy środowiska, niemal wszyscy mieszkańcy korzystają z sieciowej kanalizacji, a problematyczne osady zostaną wykorzystane w najlepszy z możliwych sposobów – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Dzięki realizacji unijnych projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej zmodernizowano dwie podstawowe dla miasta stacje uzdatniania wody, wybudowano ponad 50 kilometrów sieci wodociągowej, wymieniono ponad 17 km sieci wodociągowej i przeprowadzono renowację ponad 10 km magistral wodociągowych.

W zakresie kanalizacji miasta wybudowano ponad 320 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej, 25 przepompowni i tłoczni ścieków oraz 8 podczyszczalni wód deszczowych, przeprowadzono renowację 13 km kanalizacji sanitarnej metodą bezwykopową, głównie w obrębie toruńskiej starówki, zlikwidowano prawie 4,5 tys. szamb i kupiono dwa nowoczesne wozy z odzyskiem wody do czyszczenia kanalizacji.

Ponadto zmodernizowano gospodarkę osadową na stacji Drwęca – Jedwabno i wybudowano instalację termicznej przeróbki osadów pościelowych.

W efekcie tych wszystkich działań 96% mieszkańców Torunia korzysta z systemu wodociągowego i jest objęta systemem kanalizacji miejskiej. To doskonały wynik w skali kraju.

Warto przypomnieć, że Toruń nie od dziś ma się czym pochwalić w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Nasze osiągnięcia chwalili np. Japończycy, którzy w 2012 r. przyjechali, by podzielić się doświadczeniami w tym zakresie. Wśród gości byli przedstawiciele Ambasady Japonii, ministerstwa ziemi, infrastruktury, transportu i turystyki oraz firm związanych z gospodarowaniem zasobami wodnymi. Japończycy zwiedzili Toruńskie Wodociągi i oczyszczalnię ścieków. Podczas spotkań rozmawiano o oczyszczaniu osadów ściekowych, o tendencjach w technologiach ich oczyszczania, o ich utylizacji oraz wykorzystywaniu w rolnictwie czy jako paliw, o rekultywacji gleby, suszeniu i spalaniu, składowaniu. Japończycy wyrażali uznanie dla stosowanych w naszym mieście technologii.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS