Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2021-01-08

A A A POLEĆ DRUKUJ

Dopłaty na nowy piec – ostatnia chwila na 100% dofinansowanie


Jakość powietrza w naszym kraju - mimo wielu akcji edukacyjnych - nadal pozostawia wiele do życzenia. Niby z roku na rok jest coraz lepiej, ale… zmiany powinny zachodzić zdecydowanie szybciej. Jak informuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, do końca tego roku chętni mogą otrzymać nawet 100% dofinansowania do wymiany pieca na nowe proekologiczne urządzenie.

 

Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. kopciucha i instalację pompy ciepła, przyłączenie do sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego. Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację „kopciucha”, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.

Pomagamy warszawiakom, którzy mają obowiązek zlikwidować tzw. kopciuchy do końca 2022 r. Wiemy, że jest to inwestycja, dlatego dofinansowujemy instalację ekologicznych źródeł ogrzewania. Teraz mieszkańcy mogą uzyskać nawet do 100 procent pokrycia kosztów wymiany – mówi Justyna Glusman, dyrektor koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Jak informuje Magistrat - do grudnia zostało złożonych 1601 wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ogrzewania. Najwięcej wniosków wpłynęło z dzielnic: Wawer (520), Białołęka (306), Rembertów (169), Wesoła (142) i Targówek (109).

W skali kraju, zamiast inwestować w politykę węglową, powinniśmy myśleć przyszłościowo i wybrać rozwiązanie, które jest nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Dla przykładu, panele słoneczne czy pompy ciepła nie wpływają negatywnie na środowisko, a dodatkowo uniezależniają nas energetycznie. Co więcej, Polska jest w czołówce krajów, które produkują pellet, jednak aż w prawie 90% paliwo to jest eksportowane.

Za smog, który codziennie wdychamy, jesteśmy odpowiedzialni my sami. Nadal wiele gospodarstw i to nie tylko na wsiach, ale i w dużych miastach, ogrzewa domy słabej jakości paliwami, jak na przykład węglem. Wiele osób nadal wrzuca do kominków śmieci. Efektem takich działań jest powstawanie mieszanki, która zawiera w sobie metale ciężkie, dwutlenek siarki, tlenki azotu, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz pyły zawieszone. Trujemy nie tylko sąsiadów, ale i siebie samych - podkreśla Marcin Przybysz z firmy Maximer.

Jako że Polska jest jednym z czołowych producentów pelletu w Europie, warto wziąć pod uwagę to ekologiczne paliwo produkowane z biomasy w formie granulatu. W czasach coraz większej świadomości ekologicznej staje się to istotnym argumentem przy wyborze technologii ogrzewania budynków prywatnych. Również elektrownie i elektrociepłownie sukcesywnie zwiększają udział paliw z biomasy jako surowca w swojej produkcji.



 





Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS