Prawidłowa wentylacja dachu jest kluczowa dla jego trwałości. Bezpośrednio przekłada się również na komfort mieszkańców domu, a nawet ich zdrowie oraz bezpieczeństwo. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań zapewni skuteczną cyrkulację powietrza i umożliwi ujście pary wodnej spod połaci. W efekcie zapobiegnie szkodliwemu działaniu wilgoci gromadzącej się pod naszym dachem.
Dlaczego wentylacja jest tak ważna?
W każdym domu przez całą dobę powstaje para wodna. Pochodzi ona z wydychanego powietrza, a także wydziela się podczas codziennych czynności – prania, mycia naczyń czy kąpieli. Jest to całkowicie naturalny proces. Kiedy jednak wilgoć zaczyna gromadzić się pod dachem i nie znajdując dla siebie ujścia skrapla się, bywa przyczyną problemów. Ich uniknięcie umożliwi nam prawidłowa spodnia wentylacja dachu. Dzięki niej para wodna wyprowadzana jest spod dachówki, co chroni dom przed wilgocią, wydłużając także żywotność całego dachu.
Cyrkulacja powietrza dzięki ciągowi termicznemu
Przy zastosowaniu sprawdzonych rozwiązań przestrzeń pod dachem będzie samoczynnie się wentylować. Jest to możliwe dzięki naporowi wiatru oraz zjawisku ciągu termicznego. Opiera się ono na prostej zależności – ciepłe, lżejsze powietrze wypychane jest przez cięższe, zimne. Wykorzystując tę prawidłowość możemy zapewnić skuteczną wentylację przestrzeni pod połacią. Służy temu odpowiednia budowa dachu . W konstrukcjach opartych na ciągu termicznym wlot dla powietrza z zewnątrz ulokowany jest w okapach budynku. Aby jednak cały proces przebiegał swobodnie pod pokryciem dachowym zachowana musi być optymalna przestrzeń wentylacyjna. W tym celu wystarczy zastosować kontrłaty o wysokości minimum 25 mm. Przy takim rozwiązaniu przekrój szczeliny wentylacyjnej będzie na tyle duży, by zagwarantować jej prawidłowe funkcjonowanie. Wilgotne powietrze jest natomiast wypychane przez wylot w strefie kalenicy – szczytowej krawędzi dachu, stanowiącej miejsce łączenia się połaci. Dodatkowo powinna zabezpieczać je specjalna taśma podgąsiorowa lub zamontowanie kalenicy wentylowanej uniemożliwiające przedostawanie się deszczu oraz zanieczyszczeń pod połać.
Kiedy i po co stosuje się dachówki wentylacyjne?
Kolejnym elementem ułatwiającym usuwanie pary wodnej spod dachu są dachówki wentylacyjne. Ich specjalna konstrukcja umożliwia wylot wilgotnego powietrza spod połaci przez samą dachówkę. Na to rozwiązanie warto zdecydować się przynajmniej w kilku przypadkach. Montaż dachówek wentylacyjnych jest zalecany na dużych połaciach. Warto z nich skorzystać zwłaszcza w takich miejscach, gdzie przepływ powietrza pod pokryciem zablokowany jest przez elementy konstrukcyjne domu. Dzieje się tak w przypadku kominów lub okien dachowych. Rozwiązanie to sprawdzi się także na dachach mniej typowych, na przykład tych, które pozbawione są kalenicy pełniącej funkcję wylotu wilgotnego powietrza.
CREATON Polska
press box