SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Apel ws. wzmocnienia niezależności mediów i ochrony dziennikarzy

Organizacje zajmujące się dostępem do informacji opublikowały wspólnoty apel, w którym domagają się m.in. wzmocnienia niezależności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz ochrony dziennikarzy przed inwigilacją. 
 

Fot. PixabayFot. Pixabay

Jak podawaliśmy we wrześniu br., niektóre z założeń planowanej w Polsce reformy medialnej to: likwidacja Rady Mediów Narodowych, zniknięcie abonamentu RTV oraz zwiększenie liczby członków KRRiT. Ta reforma będzie towarzyszyć wdrożeniu Europejskiego Aktu o Wolności Mediów (EMFA), który w Unii Europejskiej wszedł w życie w maju. Głównym celem EMFA jest harmonizacja przepisów krajowych związanych z pluralizmem mediów i niezależnością dziennikarską.

6 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało raport z konsultacji publicznych dotyczących wdrożenia EMFA do polskiego porządku prawnego. W odpowiedzi na to największe organizacje zajmujące się dostępem do informacji publicznej i ochroną dziennikarzy wystosowały wspólny apel. - Proces konsultacji był bezprecedensowy i może stanowić przykład transparentności oraz otwartości na udział społeczeństwa obywatelskiego w procesie legislacyjnym. Jednakże, jako koalicja organizacji społecznych zaangażowanych w reformę ładu medialnego w Polsce, czujemy się zobowiązani, aby raz jeszcze podkreślić potrzebę uwzględnienia w zmianach legislacyjnych: odpolitycznienia mediów publicznych, wzmocnienia gwarancji niezależności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) oraz zapewnienia ochrony dziennikarzy przed inwigilacją - czytamy na początku apelu. 

Wspólny apel ws. mediów

Zdaniem twórców listu, “dotychczasowy system oparty na dominującej roli KRRiT nie ochronił mediów publicznych przed politycznymi wpływami.” Z tych względów postulują oni:

  • "Oddzielenie struktur zarządczych od struktur redakcyjnych, aby redakcje działały bez politycznych nacisków.
  • Powstanie niezależnych rad programowych, w skład których wchodziliby przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i zespołów redakcyjnych, zamiast osób wskazanych przez polityczne gremia.
  • Pełne uprawnienia redaktora naczelnego w zakresie treści publikacji, z gwarancją braku ingerencji zarządu czy innych osób na stanowiskach kierowniczych.
  • Utworzenie Rady Etyki Mediów Publicznych, która oceniłaby przestrzeganie zasad etyki dziennikarskiej. Rada ta, niezależna od polityki, mogłaby stać się kluczowym mechanizmem ochrony dziennikarzy przed naciskami."

Zmiany w KRRiT?

W apelu wskazano także propozycje dotyczące zmian w KRRiT. To:

  • "Wprowadzenie wymogu kwalifikowanej większości (np. 2/3 głosów) przy wyborze członków KRRiT przez Sejm i Senat.
  • Gwarancję reprezentacji ugrupowań opozycyjnych w składzie KRRiT.
  • Wprowadzenie obowiązku stosowania standardów wolności słowa jako wytycznych przy wydawaniu decyzji o nałożeniu kary na nadawców."

Jak podawaliśmy we wrześniu, Ministerstwo kultury nie chce, aby KRRiT była „ciałem politycznym”. Regulator miałby ponownie liczyć 9 członków, których kadencja kończyłaby się w różnych momentach. Miałoby to zwiększyć pluralizm i obecność różnych grup w Radzie.

Na końcu apelu zwrócono także uwagę na kwestię bezpieczeństwa pracowników mediów. - Obecne założenia wdrożenia EMFA nie zabezpieczają dziennikarzy przed inwigilacją. Narzędzia takie jak Pegasus mogą być wykorzystywane bez odpowiedniej kontroli sądowej, co narusza podstawowe prawa do prywatności i ochrony źródeł dziennikarskich. Apelujemy o wdrożenie przepisów zgodnych ze standardami EMFA i orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - zakończono.

Apel podpisali przedstawiciele następujących organizacji:

  • Fundacja Blue Dragon Institute
  • Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  • Fundacja Stocznia
  • Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska
  • Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego
  • Fundacja Panoptykon
  • Fundacja Media Forum
  • Prague Civil Society Centre
  • Towarzystwo Dziennikarskie"

Czytaj także: Polsat chce nowych stacji satelitarnych

Dołącz do dyskusji: Apel ws. wzmocnienia niezależności mediów i ochrony dziennikarzy

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AnNi
W policyjnym państwie Tuska takie postulaty to marzenie nie do zrealizowania. Sam Tusk nie wpuszcza niezależnych mediów na swoje konferencje prasowe. Wchodzą tylko te uniżone, których specjalizacja są pytania łatwe i przyjemne.
Co do mediów publicznych, to 90% czasu przeznaczone jest na partię rządzące i ich przedstawicieli.
odpowiedź
User
Pal
Teraz jest czas czystej wody i uśmiechów więc kończyć mi te protesty
odpowiedź
User
Zgroza
Maliniak wkurzył się na mlaskacza, który zignorował Mastalerka, kandydata pałacu
odpowiedź