SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Członkowie RPP podzieleni co do wpływu żałoby i powodzi na PKB

Część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) obawia się, że żałoba narodowa po katastrofie 10 kwietnia oraz majowa i czerwcowa fala powodziowa osłabią popyt konsumpcyjny, a co za tym idzie - tempo wzrostu gospodarczego.

Inni jednak uważają, że wpływ tych wydarzeń na wzrost gospodarczy w Polsce będzie niewielki, wynika z z "Opisu dyskusji na posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej w dniu 25 maja 2010 r." (tzw. "minutes"), opublikowanego w czwartek przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Dyskutując na temat wpływu żałoby narodowej i powodzi na polską gospodarkę, część członków Rady była zdania, że wpływ tych wydarzeń na wzrost gospodarczy w Polsce będzie niewielki. Inni członkowie Rady oceniali, że żałoba narodowa mogła istotnie wpłynąć na popyt konsumpcyjny, w związku z czym można oczekiwać niskiej dynamiki sprzedaży detalicznej w kwietniu br" - napisano w "minutes".

Ponadto niektórzy członkowie RPP podkreślali, że powódź się jeszcze nie zakończyła, wobec czego istnieje duża niepewność odnośnie do skali jej wpływu na gospodarkę. Majowe posiedzenie Rady miało miejsce przed drugą falą powodzi, która nadeszła na początku czerwca.

"Członkowie ci zwracali uwagę, że związany z koniecznością usunięcia zniszczeń popowodziowych wzrost inwestycji, w tym inwestycji publicznych, może oddziaływać w kierunku wyższego wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Jednocześnie niektórzy członkowie Rady wskazywali na niepewność związaną z wpływem powodzi na kształtowanie się inflacji w Polsce, zwracając uwagę na to, że powódź może oddziaływać w kierunku wzrostu niektórych cen, w tym cen żywności nieprzetworzonej oraz ubezpieczeń" - czytamy dalej w dokumencie.

Analizując sytuację w polskiej gospodarce, członkowie RPP podkreślali, że utrzymująca się wzrostowa tendencja produkcji przemysłowej, dalszy wzrost wskaźników koniunktury, a także poprawiająca się sytuacja na rynku pracy wskazują na kontynuację ożywienia gospodarczego.

"Część członków Rady wskazywała, że niski poziom inwestycji w sektorze przedsiębiorstw może ograniczać przyszłe tempo wzrostu gospodarczego w Polsce. Inni członkowie Rady argumentowali, że niski poziom inwestycji jest charakterystyczny dla obecnej fazy cyklu koniunkturalnego" - napisał bank centralny.

Dołącz do dyskusji: Członkowie RPP podzieleni co do wpływu żałoby i powodzi na PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl