SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PCC od pożyczki dla spółki cywilnej nie od razu w koszty

Jeśli wspólnik udzieli spółce cywilnej pożyczki, zapłaci od niej podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten może obniżyć koszty firmy, jednak dopiero w momencie zbycia praw majątkowych wynikających ze zbycia udziału w spółce.

Pożyczka udzielona spółce cywilnej przez wspólnika traktowana jest jako forma zmiany umowy spółki. W przypadku spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej za zmianę umowy spółki uważa się bowiem wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, a także dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania. Od zmiany umowy spółki należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zapłata PCC nie jest związana z przychodami z działalności

Zgodnie z przepisami ustawy o PIT koszty uzyskania przychodu należy odnosić wyłącznie do tego źródła przychodów, z którym dane wydatki są związane. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia lub zachowania przychodów albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Do zapłaty PCC zobowiązani są wspólnicy spółki – wydatek ten nie jest pokryty z jej środków. A zatem wydatki, które ponosi wspólnik nie są ponoszone w celu uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez tego wspólnika w formie spółki cywilnej, ani w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła jej przychodu, nie mogą zatem stanowić kosztów uzyskania przychodów spółki cywilnej. Koszt ten dotyczy innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów, a mianowicie praw majątkowych. Powyższe stanowisko potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w Interpretacji indywidualnej z dnia 08.04.2011 r. o sygn. IPPB1/415-50/11-2/KS.

Dopiero w momencie zbycia
Ponieważ wydatek w postaci zapłaconego PCC od udzielonej pożyczki przez wspólnika spółki cywilnej został poniesiony w związku z otrzymaniem praw majątkowych w spółce, a nie w związku z osiągnięciem przychodów z działalności gospodarczej spółki, zapłacony PCC będą mogli zaliczyć do kosztów działalności prowadzonej w ramach spółki cywilnej dopiero w momencie ustalenia dochodu z odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków spółki cywilnej lub ustalenia dochodu związanego z wystąpieniem przedsiębiorcy ze spółki (lub jej likwidacji). Innymi słowy - w momencie zbycia praw majątkowych wynikających ze zbycia udziału w spółce.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Żaneta Rowińska,  księgowa Tax Care

Dołącz do dyskusji: PCC od pożyczki dla spółki cywilnej nie od razu w koszty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl