UKE: do końca 2010 roku zostanie uwolnionych 10 proc. linii TP
Nowa strategia regulacyjna Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na lata 2008-2010 zakłada uwolnienie 10 proc. linii Telekomunikacji Polskiej do końca 2010 roku.
"Kluczowe wartości, które na koniec 2010 roku powinny opisywać polski rynek stacjonarny to liczba uwolnionych linii w ramach LLU, która wyniesie około 10 proc. linii operatora zasiedziałego. Liczba linii odsprzedanych na rynku hurtowym, sumując LLU plus BSA plus service providerów to 20 proc. linii operatora zasiedziałego" - powiedziała prezes UKE Anna Streżynska podczas Sympozjum Świata Telekomunikacji.
"Na rynku stacjonarnym udział rynkowy abonentów korzystających z oferty operatorów alternatywnych szacujemy, że może sięgnąć do 30 proc. Udział procentowy abonentów zmieniających operatora to będzie około 10 proc., podczas gdy obecnie jest to w granicach błędu statystycznego. Czas przeniesienia numeru stacjonarnego do innego operatora chcemy skrócić do 10 dni roboczych" - dodała.
Na koniec 2007 roku Telekomunikacja Polska miała 9,54 mln łączy stacjonarnych.
Local Loop Unbundling (LLU), czyli uwolnienie pętli lokalnej, oznacza, że operatorzy alternatywni mogą od Telekomunikacji Polskiej dzierżawić odcinek sieci telefonicznej od centrali do gniazdka abonenta i oferować własne usługi.
Według Streżyńskiej do końca 2010 roku cena LLU powinna sięgnąć około 8 euro.
"Średnia cena połączenia krajowego za minutę, jak sądzimy, będzie wynosiła 1,75 euro za minutę. Zakładamy też skrócenie czasu oczekiwania na przyznanie numeru do 10 dni roboczych" - powiedziała prezes.
Pod koniec marca rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński powiedział, że spółka otrzymała tylko 190 zamówień na uwolnienie pętli lokalnej, z czego uwolnionych zostało 129 linii.
Usprawnienie uwalniania pętli lokalnej jest jednym z warunków odstąpienia od planu podziału telekomu, który chce przeprowadzić prezes UKE.
Dołącz do dyskusji: UKE: do końca 2010 roku zostanie uwolnionych 10 proc. linii TP