SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wskaźnik Optymizmu Studentów

W ramach cyklicznego badania StudentBus będziemy odtąd na bieżąco monitorowali poziom nastrojów wśród studentów

Począwszy od grudnia 2003 r. Student News – Badania Rynkowe i Społeczne rozpoczął badanie nastrojów wśród studentów, którego efektem jest wskaźnik optymizmu studentów (WOS). W ramach cyklicznego badania StudentBus będziemy odtąd na bieżąco monitorowali poziom nastrojów wśród studentów.

Wskaźnik optymizmu studentów liczony jest na bazie pięciu pytań dotyczących oceny sytuacji gospodarczej w kraju (obecnej i przyszłej), sytuacji na rynku pracy (obecnej i przyszłej) oraz oceny własnych szans na znalezienie pracy po ukończeniu studiów.

Wybór takich a nie innych pytań do wskaźnika wynika z przekonania, że tym, co najbardziej wpływa na optymizm (bądź jego brak) wśród studentów jest właśnie sytuacja na rynku pracy. Z tego względu, zarówno oceny sytuacji na rynku pracy, jak i własnych perspektyw na znalezienie pracy mają największy wpływ na przebieg naszego wskaźnika.

Wskaźnik Optymizmu Studentów (WOS) przyjmuje obecnie wartość 80,41 punktów. Wśród studentów zatem, ogólnie rzecz biorąc, górę biorą pesymiści.

Okazuje się, że największy wpływ na obniżenie nastrojów wśród studentów ma ich ocena ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Spośród dwu wskaźników pomocniczych – wskaźnika ocen sytuacji gospodarczej oraz wskaźnika ocen sytuacji na rynku pracy – to właśnie ten pierwszy wskaźnik przyjmuje obecnie najniższą wartość.

Oceny sytuacji na rynku pracy formułowane przez studentów są również najczęściej pesymistyczne, jednak tu pomaga wiara studentów w swoje własne siły i możliwości po ukończeniu studiów. Na pytanie: „jak oceniasz swoje szanse na podjęcie pracy po ukończeniu studiów” większość, bo 41% odpowiada, że ma duże szanse, zaś niespełna jedna trzecia osób (30%), że ma małe szanse. Niemal tyle samo badanych (29%) nie potrafiło udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi.

Analiza dwu kolejnych wskaźników pomocniczych – wskaźnika ocen sytuacji bieżącej oraz wskaźnika ocen sytuacji przyszłej – ujawnia, że studenci zdecydowanie gorzej postrzegają sytuację obecną, niż przyszłą. Zdaniem studentów, w ciągu najbliższych 12 miesięcy należy się spodziewać poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju oraz sytuacji na rynku pracy.

Analiza regionalna ujawnia, że najbardziej optymistyczni są studenci w Warszawie. Stosunkowo więcej optymistów możemy znaleźć również wśród studentów z Łodzi, Poznania i Wrocławia. Najbardziej pesymistyczni są natomiast studenci w Szczecinie i Lublinie.

Dołącz do dyskusji: Wskaźnik Optymizmu Studentów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl