SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Zmarła redaktorka "Wiadomości"

W wieku 93 lat zmarła w poniedziałek w polskim ośrodku opieki pod Londynem Stefania Kossowska - ostatnia redaktorka londyńskiego tygodnika "Wiadomości", który ukazywał się do 1981 roku jako kontynuacja przedwojennych "Wiadomości Literackich". (więcej poniżej)

Zamów Newsletter Wirtualnemedia.pl
wersja bezpłatna
- wysyłany codziennie do 7.00
- aktualne wiadomości ze świata mediów, internetu i reklamy na Twój adres emailowy
- informacje o konkursach
- inne dodatkowe "ekskluzywne" informacje

       

W pole "adres-email" należy wpisać adres emailowy i następnie zatwierdzić (trzeba wcisnąć przycisk).

Po wykonaniu tych czynności na podany adres emailowy przyjdzie email z prośbą o potwierdzenie.

"Wiadomości" założył w 1946 roku i kierował nimi do swej śmierci redaktor naczelny "Wiadomości Literackich", przyjaciel i protektor skamandrytów Mieczysław Grydzewski (1894-1970). Kossowska redagowała pismo samodzielnie, począwszy od 1973 roku.

Z tygodnikiem związane były najświetniejsze pióra polskiej emigracji m.in. Czesław Miłosz, Witold Gombrowicz, Tadeusz Wittlin, Barbara Toporska (żona Józefa Mackiewicza), a także Adam Ciołkosz, Zygmunt Nowakowski i inni wybitni publicyści.

Pismo o silnej orientacji antyjałtańskiej było jedną z trybun polskiego wychodźstwa. Różniło się politycznym profilem od paryskiej "Kultury", stojącej na gruncie zaakceptowania podstawowych następstw drugiej wojny światowej.

Z pismem związana była Nagroda Wiadomości - jedna z najbardziej prestiżowych emigracyjnych nagród literackich, przyznawana corocznie w latach 1959-91. Pierwszym laureatem był Marek Hłasko za książkę "Cmentarze", wydaną w Instytucie Literackim w Paryżu.

Kossowska, która osiedliła się w Londynie w 1940 roku, pisywała w "Wiadomościach" felietony pod pseudonimem "Big Ben". Ma na swoim koncie liczne artykuły w "Dzienniku Polskim", "Tygodniu Polskim" i paryskiej "Kulturze". W Polsce ukazały się jej dwie publikacje książkowe "Galerie Przodków" (Więź 1991) oraz "Przyjaciele i znajomi" (Toruń 1998).

Nazywana "pierwszą damą wśród polskich pisarzy" Kossowska przekazała w 1994 roku archiwum "Wiadomości" Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu, przy którym działa Archiwum Emigracji.

Urodzona 23 września 1909 roku we Lwowie praktykę dziennikarską odbywała w znanym kobiecym piśmie "Bluszcz", współpracowała także z dziennikami "Wieczór Warszawski" i "ABC" jako sprawozdawca sądowy i reporterka.

Była stałym współpracownikiem endeckiego pisma literackiego "Prosto z mostu", funkcjonującego początkowo jako dodatek tygodniowy "ABC". Pod panieńskim nazwiskiem "Szurlejówna" (jej ojcem był znany adwokat Stanisław Szurlej, broniący m.in. w znanym procesie brzeskim) publikowała tam rozmowy z pisarzami i twórcami kultury oraz recenzje książek.

Po wybuchu wojny Kossowska przez Rumunię i Francję trafiła do Londynu, pracując przez pewien czas w Ministerstwie Informacji i Dokumentacji Rządu RP na wychodźstwie. Po jej zakończeniu związana była m.in. z polską sekcją BBC i Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie - placówką, prowadzącą wykłady dla zdemobilizowanych żołnierzy polskich. Współpracowała też z polską rozgłośnią Radia Wolna Europa. W "Wiadomościach" obecna była od 1953 do 1981 roku, gdy wyszedł ostatni ich numer.

Dołącz do dyskusji: Zmarła redaktorka "Wiadomości"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl